Super Intelligence Minds

Gary Halbert · whole document (21)

a product self on tv

Now, let's say the retail price of your cassette course is $195.00 plus $3.50 for shipping and handling. O.K., what will happen when the orders come in is the producer will keep about $140.00 of the money and give you the other $58.50 from which you must fill the orders.

And, supposing you can fill your orders for less than $30.00... that means... you net $20.00 on every order.

With No Risk!

No Investment! And

Very Little Hassle!

Where do you find these producers? Actually, I am connected to several of them, but I am deliberately not going to give you their names and phone numbers in this section.

Here's why: These producers get pitched all the time, and, very often, the pitch comes from someone who hasn't done his or her homework. And, those people, all they do is burn your time. Usually, they haven't studied cable TV enough to have a feel for what might work and, secondly, they are unrealistic about how valuable their "precious idea" really is.

Look, if you are really interested in this opportunity, what you do first is start watching a lot of cable TV "sellavision" shows until you get a feel for the medium. Then after you're satisfied you may have something that will fit this format, you start watching the "credits" at the end of the show. You also take note of the address given in the commercials. And, what you do after all that is, you use that info to locate a producer whose show you like and you make your pitch.

Or, as an alternative, you could contact me.

Say, but what if you don't want to split the loot with anybody else? Then, how much will it cost? Actually, it's surprising how little if you take the time to learn the ropes. What it should cost you is roughly about $15,000 to put a 1/2 hour show in the can and maybe another $5,000 to $10,000 to buy enough air time to test it.